کوره صنعتی زغال چیست ؟

کوره صنعتی زغال دارای یک سیستم حرارت دهی است که به طور غیر مستقیم حرارت را به چوب منتقل می کند و در خلاء پخت چوب را انجام می دهد. در گذشته برای تولید ذغال قبل از عرضه کوره صنعتی زغال از کوره های سنتی استفاده می کردند.

کوره صنعتی زغال چیست ؟

کوره صنعتی زغال چند لایه می باشد ، به همین دلیل از اتلاف حرارت و انرژی جلوگیری می کند و در نتیجه منجر به مصرف حداقل سوخت ، بازدهی بیشتر ، راندمان بالا و صرف هزینه کمتر می شود. کوره سازان پاسارگاد مفتخر به تولید و راه اندازی انواع دستگاه تولید زغال ، کوره زغال در ایران می باشد.

کوره سازان پاسارگاد به جهت راه اندازی بهترین کارخانه تولید ذغال در کشور آماده خدمت و همکاری با شما عزیزان می باشد . کوره صنعتی زغال به عنوان دستگاه زغال ساز توانایی تولید بهترین زغال چینی ، ذغال لیمو ، ذغال باربیکیو و… را با بهترین کیفیت دارد.

کوره صنعتی

قابلیت های کوره صنعتی زغال :

·        دارا بودن سیستم کنترل

·        امکان کنترل دود

·        کنترل یکنواخت دمای داخل کوره

·        سیستم قطران گیر

·        در برابر دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت دارد.

در حقیقت کوره ای که چوب با حرارت بالا در آن سوخته شده و به ذغال تبدیل می شود کوره ذغال نامیده می شود. استفاده از مواد مرغوب برای طراحی و تولید این کوره ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از مواد مرغوب باعث می شود زغال تولید شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد. هم چنین باعث صرف هزینه کمتر و افزایش طول عمر محصول تولید شده می شود.

به همین دلیل شرکت کوره سازان پاسارگاد به  طراحی نوع کو ره زغال و کیفیت مواد اولیه مورد استفاده توجه ویژه ای دارد. این امر تفاوت ما با سایر برندها را نشان می دهد.

معرفی کوره سنتی ذغال :

همانطور که از اسمش پیدا است  ، تولید ذغال در کوره سنتی با استفاده از روش های سنتی انجام می شود. کوره سازان پاسارگاد با بررسی بهترین متد های تولید زغال توانسته بهترین کوره را طراحی و تولید کند.

کوره صنعتی زغال مانند کو ره سنتی از کیفیت بالایی برخوردار است و با استفاده از بهترین مواد اولیه طراحی و تولید میشود. کوره صنعتی این مکان را به شما می دهد تا با اتلاف انرژی و زمان کمتر بهترین ذغال چینی ، ذغال لیمو و ذغال باربیکیو را به عمل آورید.

دلیل استفاده از کوره صنعتی زغال به جای کوره سنتی

در گذشته کوره های سنتی دارای مشکلاتی بودند که به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم :

§        عدم کنترل  

کوره سنتی دارای سطح کنترل پایین (نزدیک به صفر) می باشد . به همین دلیل ذغالی که توسط این کوره ها به عمل می آمد ، قسمتی خاکستر ، قسمتی سالم و قسمتی خام بود. کمتر کسانی بودند که بدلیل استفاده طولانی مدت و کسب تجربه می توانستند ذغال با کیفیتی را تولید و به بازار عرضه کنند.

§        راندمان پایین

همانطور که گفته شد تعداد محدودی می توانستند با استفاده از تجربیاتی که در سالیان دراز به دست آورده اند ، با استفاده از کو ره سنتی ، محصول با کیفیتی را تولید کنند. به همین دلیل راندمان پایین این کو ره (زیر ۲۰ درصد) مشکل جدی در توسعه کسب وکار محسوب می شد. همچنین سختی کار را در پی داشت.

§        زمان زیاد

تولید زغال با کیفیت با استفاده از این کو ره بسیار زمان بر می باشد . به عنوان مثال تولید ۵۰۰ کیلو زغال با کیفیت با استفاده از کوره سنتی حداقل یک هفته زمان نیاز دارد.

§        آلایندگی بالا

به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب ذغال های ایرانی شهرت جهانی پیدا کرده است و امروزه این کسب و کار در شبکه های بین المللی به تمام دنیا معرفی می شود. تولید زغال فشرده با استفاده از ضایعات اینجام می شود به همین دلیل آسیبی به محیط زیست و طبیعت نمی رساند. برای تولید زغال از ضایعات چوب صنایع دیگر استفاده می شود و نیازی به قطع درختان نمی باشد.

ضایعات چوب در صنایع دیگر کاربردی ندارد و دور ریخته میشد ، اما تولید زغال با استفاده از این ضایعات توانسته با کمترین هزینه این دور ریز ها را به چرخه تولید وارد کند.

با استفاده از راهنمایی و مشاوره رایگان کوره سازان پاسارگاد می توانید بهترین ، با کیفیت ترین و قوی ترین خط تولید را راه اندازی نمایید.

آنچه در مورد زغال کبابی باید بدانید !

زغال قالبی ، ماده ای سبک و سیاه رنگی می باشد که از باقی مانده سوختن چوب یا اندام های جانوری و گیاهی که بیش ترین قسمت آن تبدیل به کربن شده است تشکیل می شود . زغال انواع مختلفی دارد که به صورت زغال فشرده ( قالبی ) و زغال لیمو که مرغوبت ترین نوع زغال است و برای قلیان استفاده می شود کاربرد دارد و توسط دستگاه تولید زغال در کوره رغال تولید می شود . در این مقاله در مورد انواع زغال کبابی وکاربردهای آن توضیح خواهیم داد، پس همراه ما باشید .

خصوصیات زغال کبابی مرغوب

زغال چوب کاربردهای مختلفی دارد و برای کارایی بهتر بایستی ویژگی های یک زغال مرغوب را دارا باشد. ویژگی های زغال کبابی مرغوب شامل پرحرارت باشد و خاکستر زیاد تولید نکند .به مدت طولانی روشن بماند و نیازی به باد زدن نداشته باشد . دود نکند و دوام زیادی داشته باشد . جرقه ایجاد نکند و گاز و بوی نامطبوعی از خود انتشار ندهد .

زغال کبابی ماده ای سیاه و اسفنج مانند است و تقریبا می توان آن را کربن خالص در نظر داشت که از سوختن بقایای گیاهان یا حیوان به دست می آید . از زغال کبابی برای پخت و پز در منقل و اجاق استفاده می شود . برای کباب کردن انواع سبزیجات و گوشت از زغال فشرده استفاده می شود . گاهی برای دم کردن و گرم نگه داشتن چای یا غذای طبخ شده استفاده می شود . یکی دیگر از کاربردهای زغال فشرده ( زغال چوب ) در تهیه قلیان است . برای قلیان از زغال چوب که در زغال گردان افروخته شده است استفاده می شود . از کاربردهای سنتی  زغال کبابی در تهیه فولاد نیز می باشد.

زغال کبابی

برای تهیه زغال کبابی چه اقداماتی لازم است ؟

برای تهیه زغال کبابی ۲ روش کلی وجود دارد . در گذشته برای تهیه زغال کبابی مقداری هیزم و چوب هایی که قابل استفاده نبودند را روی هم انباشته می کردند و در مجاورت هوای آزاد به آتش می کشیدند اما مشکل استفاده از این روش متصاعد شدن گازهایی از چوب در حال سوخت در هوا بود که تاثیرات مخربی بر روی محیط زیست باقی می گذارد . اما امروزه با پیشرفت علم و  تکنولوژی برای تهیه زغال فشرده ( قالبی ) از کوره صنعتی زغال و دستگاه زغال ساز استفاده می کنند .

روش کار این گونه است که ابتدا چوب های مناسب را برای تهیه زغال مرغوب جمع آوری کرده و از طریق نوار نقاله هایی به کوره زغال برده می شود . زمانی که آتش افروخته شد دریچه کوره را مسدود کرده و چوب ها در فضایی کاملا بسته به مرور به زغال کبابی تبدیل می شود . چنان چه بخواهند زغال را به صورت فشرده و قالبی در بازار عرضه کنند ترکیبات دیگری به آن افزوده و با چسب طبیعی قالب گیری کرده و پس از خشک شدن آن روانه بازار خواهند کرد . گازهایی متصاعد شده از این روش زا می توان از راه منفذی که به کوره متصل است هدایت کرد و در آن جا از این گازها مواد مفیدی چون استون ، الکل ، اسید استیک به دست آورد .

نوع چوب ، قطر و میزان رطوبت چوب و نحوه چیدن چوب ها در کوره همه ی این ها عواملی هستند که برای تهیه زغال مرغوب کبابی و با کیفیت از کوره زغال خارج می شود . البته مشخصات کوره صنعتی زغال نیز تاثیر فراوانی در تهیه زغال مرغوب دارد . از مزایای استفاده از کوره صنعتی زغال ها به شرح زیر می باشد :

کوره های تهیه زغال مرغوب فشرده و کبابی دارای فیلترهای کاهنده دود می باشد و همین امر موجب می شود که محیط زیست را آلوده نکند . کوره های صنعتی چند جداره دارد که از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و حرارت در تمام کوره به یک اندازه پخش می شود . کوره های صنعتی زغال چوب مجهز به سیستم قطران گیری بوده بدین صورت که سرکه چوب را قبل از دمای ۲۰۰ درجه آزاد می کند و چون خاصیت اسیدی دارد می توان از آن در صنعت کشاورزی و دفع سموم و آفات مورد نیاز گیاهان استفاده کرد . این کوره ها به دلیل دیجیتالی بودن به راحتی کنترل می شوند و نیازی به حضور اپراتور نمی باشد . کوره های صنعتی چهارکاره بوده و برای پخت انواع زغال لیمو ، زغال کبابی ، قالبی ( فشرده ) و کربونیزاسیون ، خشک کن استفاده می شود .جهت کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با خرید کوره های صنعتی زغال با مشاوران ما در ارتباط باشید .

از دستگاه زغال فشرده چه می دانید؟

استفاده از دستگاه زغال فشرده برای حل مشکلات زیست محیطی راه حل بسیار مناسبی می باشد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دستگاه زغال فشرده می تواند براده های ذوب شده را براساس اینکه فلزات آهن دار هستند یا خیر تشخیص دهد هم چنین فشار و نیروی بسیار بالایی را تحمل می کند. معمولا پس از افزایش ارزش افزوده براده های معدنی مستقیما به کوره های مذاب فرستاده می شوند. مواد کمکی بسیاری مانند خاکستر بادی ، رسوبات ، پوسته اکسید ، فلزات نیم سوخته ، خاکستر آلمینیوم و براده های معدنی منگنزی ، کمک زیادی برای ذوب شدن مواد فلزی استخراج شده می کنند. موارد ذکر شده باید موجود باشد تا بتوانید از دستگاه زغال فشرده استفاده نمود.

دستگاه زغال فشرده

آشنایی بیشتر با دستگاه زغال فشرده

دستگاه زغال فشرده منابع انرژی زیادی را تولید می کند. با استفاده از دستگاه ذغال فشرده پسماندهای کشاورزی و زیستی در فشار و دمای بسیار بالا به هم فشرده می شوند و زغال فشرده تولید می شود. برای تولید زغال فشرده ی سبز از پسماند های کشاورزی و جنگل ها به عنوان مواد اولیه استفاده می شود.

روند عملکرد دستگاه زغال فشرده

تفاله ی نیشکر ، پسماند ریزه سبز ، ساقه ی پنبه ، پوسته ی بادام ، گل چای ، پوسته برنج ، خاک اره و… از جمله مواد اولیه موجود در جنگل می باشند که دستگاه زغال فشرده برای تولیدات خود از آن ها استفاده می کند. برای چسباندن این مواد به هم و تولید ذغال فشرده از هیچ نوع چسبی استفاده نمی شود. به همین دلیل محصولی که تولید می شود کاملا طبیعی و ارگانیک می باشد.

مواد اولیه ذکر شده برای استفاده در دیگ های بخار ، اجاق ها و کوره ها مناسب می باشند. با استفاده از دستگاه زغال فشرده حجم تولید ذغال فشرده بسیار بالاتر از زغال سیاه است.

فواید استفاده از دستگاه زغال فشرده

 • ساختار ساده و محکم
 • کارکرد آسان
 • بهره بری بالا
 • نصب آسان
 • دستگاه زغال فشرده از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد.
 • استفاده از دستگاه زغال فشرده قابل اطمینان می باشد.
 • و…

زغال فشرده چیست ؟

ذغال فشرده از ورقه های نازک به هم فشرده شده ساخته شده است .متریال این ذغال پوست گردو ، خاک زغال و خاک اره  می باشد که درصد زیاد آن را خاک اره تشکیل میدهد. بنابراین دستگاه زغال فشرده نقش بسیار مهمی در تهیه و تولید انرژی دارد. برای تولید ذغال فشرده از هیچ نوع ماده ی شیمیایی و غیر معدنی استفاده نمی شود و تمام تولیدات با استفاده از منابع طبیعی انجام می شود.

زغال فشرده چه مزیتی دارد ؟

 • نسبت به سوخت های فسیلی ، ذغال فشرده خاکستر و مواد گوگردی کمتری دارد .
 • انرژی بسیار بالایی را تولید می کند.
 • فضای کمتری را اشغال می کند.
 • آزاد کردن گرمای بیشتر
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی
 • سازگار با محیط زیست
 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون جرقه و دردسر
 • بدون صمغ
 • دارای خاکستر بسیار کم
 • دارای حرارت بالا
 • زمان سوخت بالا
 • و…

دستگاه زغال فشرده چگونه کار می کند ؟

دستگاه جومبو ۹۰ و سوپر ۷۰ از معروف ترین دستگاه های ذغال فشرده می باشند و در بین تولید کنندگان ذغال فشرده از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. کسانی که قصد خرید این دستگاه را دارند بیشتر تمایل دارند از این دو دستگاه استفاده کنند. زیرا ساختار و عملکردشان در تولید ذغال متناسب با طبیعت است و آسیبی به محیط زیست نمی رساند.

دستگاه زغال ساز جومبو ۹۰ برای مواد اولیه ای که سایز بزرگی دارند مناسب می باشند. دستگاه تولید زغال سوپر ۷۰ برای مواد اولیه ای که سایز متوسطی دارند مناسب هستند. در هر صورت هر دو دستگاه به دلیل ویژگی هایی که دارند مورد قبول و معروف می باشند .

در حقیقت زغال فشرده یا زغال قالبی رایج ترین نوع ذغال سوختنی می باشد که با استفاده گرد زغال چوب تولید می شود. برای ساخت این ماده در ابتدا ذغال چوب آسیاب شده و گرده ی بدست آمده با استفاده از نوعی چسب که معمولا نشاسته یا صمغ های گیاهی است ، به همراه برخی افزودنی ها با هم مخلوط می کنند.

مخلوط بدست آمده تحت فشار و گرما قرار داده شده و به شکل های گوناگونی مانند چهارگوش ، استوانه ای و.. قالب گیری می شود. افزودنی هایی که مورد استفاده قرار می گیرند شامل آهک ، گرد زغال ، بوره و پارافین ، کاتالیزور و… می باشد.

با مراجعه به وب سایت کوره سازان پاسارگاد و مطالعه مقالات قبل می توانید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید.