در مطلب قبل با تاثیر رطوبت چوب در تولید زغال آشنا شدیم. در این مطلب قصد داریم خط تولید زغال بدون رطوبت را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینید چطور زغال با رطوبت گیری کامل تولید کنیم .

رطوبت گیری یکی از مهم ترین مراحل اولیه تولید زغال است. برای داشتن محصول با کیفیت و چگالی بالا، رطوبت زیر ۱۰ % بسیار ایده آل است.

رطوبت بالا موجب کاهش کارایی دستگاه تولید زغال

در تولید زغال با دو نوع رطوبت گسترده مواجه هستیم، رطوبت داخلی و رطوبت سطحی یا خارجی چوب.

کاهش هر دو نوع رطوبت با حرارت دهی در حین تولید زغال انجام می گیرد. رطوبت سطحی تا حد زیادی با استفاده از حرارت یا با فشار مکانیکی از بین می رود و باعث کاهش میزان رطوبت زغال خواهد شد.

 اگر مواد به طور مستقیم با رطوبت بیش از حد وارد دستگاه زغال ساز شوند، این کار نه تنها راندمان خرد کردن را کاهش می دهد، بلکه ممکن است به مرور موجب انسداد دستگاه شوند.

اندازه گیری نرخ رطوبت در تولید زغال بدون رطوبت

ایده آل ترین حالت، استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی برای اندازه گیری دقیق وزن رطوبت چوب مورد استفاده به عنوان مواد اولیه خط تولید زغال است و این امر نیازمند تجهیزات لازم برای وزن گیری و تعیین میزان رطوبت چوب و زغال تولیدی است.  این روش عاری از هرگونه ابهام خواهد بود و مناسب ترین شیوه برای تحقیق در مورد فرآوری شرکتهای بزرگ می باشد که متاسفانه در عمل به دلیل شرایط سخت شاید خیلی به ندرت انجام می گیرد.

رطوبت و کربونیزاسیون

هرچه رطوبت چوب زیاد باشد، مرحله کربونیزاسیون نیز بیشتر طول می کشد و  تا چوب خشک نشود عمل کربونیزاسیون انجام نمی گیرد.

اقتصادی ترین روش قبل از مرحله کربونیزاسیون، نگهداری چوب به مدت طولانی و استفاده از گرمای طبیعی برای حذف رطوبت چوب  است.

این عمل در مناطق خشک شاید ممکن باشد به علاوه باید شرایط نگهداری مواد اولیه تامین شود تا از ورود حشرات و همچنین پوسیدگی محفوظ باشند. اما  در مناطق مرطوب کارایی نخواهد داشت. باید از حرارت دهی به گونه ای استفاده کنیم که اطمینان داشته باشیم رطوبت مواد اولیه کاملا از بین رفته است.

با بررسی نتایج  حاصل از تولید زغال در شرایط آزمایشگاهی بر تاثیر دما  در میزان رطوبت چوب، برای دستیابی به بهترین کیفیت زغال بیان شده است که در عمل برای کربونیزاسیون به دمای ۴۰۰ تا ۷۰۰ درجه نیاز است.

در دمای ۲۰ تا۱۱۰ درجه سانتی گراد، چوب گرما را به خود جذب کرده  و رطوبت آن شروع به خشک شدن می کند.

در دمای ۱۱۰ تا ۲۷۰ درجه سانتی گراد آثار نهایی آب رفته رفته ناپدید می شود  و چوب تجزیه شده و مونواکسید کربن و دی اکسید کربن را آزاد می کند.

باید از میزان حرارتی که در مراحل اولیه خط تولید زغال استفاده می شود، اطمینان یافت.

در این مطلب یاد گرفتیم که چطور زغال با رطوبت گیری کامل تولید کنیم .

برای اینکه از تولید زغال بدون رطوبت خود اطمینان حاصل کنیم، نیازمند کوره صنعتی زغال با ویژگی های برتر هستیم. با داشتن کوره خط تولید زغال مناسب در این صنعت از میزان حرارت دهی دستگاه در مراحل اولیه اطمینان حاصل می شود و دیگر نگرانی برای خط تولید زغال خود نخواهیم بود.

برای خرید کوره صنعتی زغال با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهندس فنی: ۰۱ ۶۵۴ ۱۰ ۰۹۱۲
مدیریت فروش: ۰۹۱۲۷۵۴۱۲۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست