نحوه عملکرد زغال فعال

زغال فعال ، گاهی اوقات به عنوان “کربن فعال” نامیده می شود. زغال فعال یک نوع خاص از زغال چوب است که با پردازش در دمای بسیار بالا ساخته می شود. در طول قرن های ۱۸  و ۱۹ ، دانشمندان اثربخشی زغال فعال را به عنوان پاد زهر برای رفع مسمومیت در اورژانس و پزشکی نشان دادند. زغال فعال با استفاده از پیرولیز مواد کربنی مانند چوب ، هسته و پوسته میوه ها (پوست نارگیل) ، زغال سنگ و…به عمل می آید.

زغال فعال

نحوه عملکرد زغال فعال

زغال فعال مواد شیمیایی ارگانیک را از جریان بخار و مایع جذب می کند و مواد شیمیایی ناخواسته را تمیز می کند. هنگام جذب مواد ارگانیک عمل انتقال آلاینده از فاز مایع به فاز جامد انجام می گیرد و باعث پخش یک گاز یا ترکیب در زغال فعال شده می شود.

مواد شیمیایی ارگانیک به بهترین وجه جذب کربن می شوند و تعداد بسیار کمی از مواد شیمیایی غیر آلی توسط کربن حذف می شوند. وزن مولکولی ، قطبیت ، حلالیت در آب ، دمای جریان سیال و غلظت در جریان ، تمام عواملی است که بر ظرفیت کربن تاثیر گذار است. VOCs مانند بنزین ، تولوئن ، کایسلن ، روغن و برخی از ترکیبات دیگر، مواد شیمیایی هستند که از طریق استفاده از کربن حذف می شوند. دیگر کاربردهای زغال فعال ، حذف بو و آلودگی است.

روش تهیه زغال فعال (کربن فعال)

دو روش مختلف برای تولید زغال فعال وجود دارد اما در این مقاله ما به شما روش کارآمدتری را ارائه می دهیم که زغال فعال تر و با کیفیت تری را ایجاد می کند.

 1. روش حرارتی : زغال فعال با قرار دادن در یک مخزن بدون اکسیژن و در دمای بسیار بالا، ساخته می شود. در این روش ، کربن در معرض مواد شیمیایی مختلف ، معمولا آرگون و نیتروژن قرار می گیرد و دوباره در مخزن قرار می گیرد و در دمای ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد تبخیر می شود. بار دوم کربن در مخزن حرارت و در معرض بخار و اکسیژن قرار می گیرد. از طریق این فرآیند ، ساختار منافذ ایجاد می شود و سطح قابل استفاده کربن بسیار افزایش می یابد.
 2. روش شیمیایی : در این روش ابتدا مواد خام با مواد شیمیایی که از دی هیدراسیون و اکسیدکنندگی برخوردار هستند ، مخلوط می شوند. سپس کلسیناسیون به دلیل گرم کردن در دمای بالا باعث تجزیه هیدرات ها ، کربنات ها و ترکیبات دیگر شده و یک ساختمان متخلخل با سطح زیاد ایجاد می شود.

انواع زغال فعال

 • کربن روکش شده با پلیمرها
 • ذغال فعال پودری
 • ذغال فعال کروی
 • کربن تزریق شده
 • ذغال فعال گرانولی

مصارف و کاربرد زغال فعال

زغال فعال کاربردهای بسیاری دارد ، از جمله مصارف آن عبارتند از :

 1. تولید ذغال فعال شده
 2. تصفیه آب
 3. رنگ زدایی از قند و شکر
 4. بازیافت طلا
 5. استفاده در تصفیه کننده های هوا ، تصفیه کننده های صنعتی ، خوشبوکننده ها و…
 6. تولید دارو

خواص ذغال فعال برای پوست

زغال فعال

 1. درمان آکنه

ذغال فعال آلودگی و میکروب های پوست که باعث بروز آکنه می شوند را از بین می برد. شما می توانید با تهیه ماسک آکنه زغال فعال منافذ پوست را تمیز کنید.

 1. سم زدایی پوست

همانطور که گفته شد زغال فعال سموم ، آلودگی و فلزات مضر را از سطح پوست پاکسازی می کند.

 1. جوان سازی پوست

با استفاده از ماسک زغال فعال می توانید سموم پوست را از بین ببرید. برای جوانسازی پوست بسیار عالی است.

 1. سفید کننده دندان
 2. شاید غیر قابل باور باشد اما زغال فعال باعث درخشندگی دندان ها می شود.
 3. آرایش چشم
 4. رفع تیرگی زیر بغل
 5. پوست چرب
 6. لایه برداری پوست
 7. جوش های سر سیاه
 8. لکه های زخم و آکنه

خواص زغال فعال برای مو

 1. درمان ریزش مو و حجم دهنده موها
 2. پاک کننده موها
 3. سلامت پوس سر
 4. رفع شوره شر

خواص دارویی زغال فعال

 1. تسکین درد
 2. رفع عفونت چشم
 3. کاهش کلسترول
 4. پاک کننده دستگاه گوارش
 5. درمان مسمومیت
 6. درمان نفخ
 7. نیش حشرات
 8. رفع سوختگی

آیا تفاوتی بین کربن فعال و زغال فعال وجود دارد؟

اکثر مردم بر این باورند بین کربن فعال و زغال فعال تفاوتی وجود دارد. اما هر دو این اصطلاحات می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. بنابراین مشابه دیگر کربن فعال کلمه ی زغال فعال است. همه این عبارات مترادف یکدیگر هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تهیه انواع ماسک ذغال و خرید دستگاه تولید زغال و یا دستگاه زغال ساز به سایت کوره سازان پاسارگاد مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *