زغال چوب چیست؟

زغال چوب سوخت مبتنی بر کربن است ، تولید زغال چوب تنها چند روز زمان می برد و برای سلامت انسان نسبتا امن است. زغال چوب نوع خاصی از چوب نیمه سوز است. مردم از زغال چوب برای کاربردهای مختلفی از جمله پخت و پز استفاده می کنند ، زیرا آهسته تر از چوب می سوزند. در بسیاری از موارد زغال چوب جایگزین زغال سنگ صنعتی شده است.

یکی دیگر از انواع سوخت مبتنی بر کربن زغال سنگ می باشد . زغال سنگ یکی از انواع زغال های معدنی است که سوخت فسیلی دارد و هزاران سال طول می کشد تا  شکل بگیرد . در هنگام سوزاندن آلاینده ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سلامتی افراد می شود.

زغال چوب

انواع زغال چوب

زغال لیمو : مرغوب ترین نوع زغال است که از چوب درخت لیمو تهیه می شود. کاربرد اصلی زغال لیمو برای قلیان است ، زیرا بسیار با دوام بوده و یکدست و آرام می سوزد.

زغال فشرده : نوعی از زغال چوب است. زغال فشرده از قطعات خرد شده چوب ، کاه و غیره تهیه می شود. کیفیت این نوع زغال از زغال معمولی پایین تر است ، به همین دلیل ارزان می باشد ، اما نسبت به زغال های دیگر با دوام تر می باشد. برای کباب کردن در منقل های یکبار مصرف یا توری از زغال فشرده استفاده می کنند.

زغال چوب به عنوان سوخت متالوژیکی در تولید آهن از زمان رومیان توسط آهنگرها و بعدها برای تولید آهن نیز استفاده شد. اخیرا ، زغال چوب برای تولید ” گاز چوب ” استفاده می شود که در خودروها به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد زغال چوب

پخت و پز : به عنوان سوخت در منقل یا اجاق ، زغال استفاده می شود. منقل برای پخت غذا به روش کباب کردن ، دم کردن و نگهداشتن چای استفاده می شود.

مصرف توتون و تنباکو : زغال چوب برای تهیه قلیان استفاده می شود. سرخ کردن زغال برای قلیان توسط زغال گردان انجام می گیرد.

تهیه فولاد : یکی از کاربردهای سنتی زغال چوب تهیه فولاد می باشد.

پزشکی و اورژانس : یکی از مهم ترین مواد مورد استفاده در پزشکی و اورژانس زغال می باشد. هم چنین استفاده از زغال در زیبایی ، سلامت پوست و مو کاربرد فراوانی دارد.

زغال چوب

ویژگی های زغال چوب

زغال خوب باید ویژگی های ذیل را داشته باشد :

  • با دوام باشد.
  • دود نکند.
  • گاز و بو نداشته باشد.
  • جرقه نداشته باشد.
  • پر حرارت باشد.
  • خاکستر فراوان تولید نکند.
  • بدون باد زدن روشن بماند.
  • خاموش نشود.

تولید و واردات انواع زغال چوب

تولید زغال چوب در سراسر جهان از ۱۸ میلیون تن در سال ۱۹۶۵ به ۴۷ میلیون تن در سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است ، که در آن زمان آفریقا ۶۳ درصد از زغال چوب جهان را تولید کرد. بزرگترین مشارکت در صادرات جهانی در زغال سنگ ، پاراگوئه (۱۲ درصد) ، هند (۱۱٪) ، اندونزی (۱۱٪) ، آرژانتین (۱۱٪) و سومالی (۵٪) نیمی از صادرات زغال سنگ را تشکیل می دهند.

زغال چوب سوخت اصلی برای پخت و پز و استفاده صنعتی است و با کیفیت بالا به اسپانیا ، آلمان ، بلژیک ، برزیل ، اسرائیل و شیلی صادر می شود. تولید زغال چوب فعالیت غیر قانونی در اندونزی محسوب می شود. هند با استفاده از فن آوری و ماشین آلات مدرن ، ذغال فعال ، ذغال چوب ، ذغال سنگ و… را تولید می کند. ۱۸ درصد از زغال چوبی که هند در سال  تولید می کند، صادر می شود. ایالات متحده آمریکا وارد کننده اصلی آن است.

کشورهایی که بیشترین میزان واردات زغال سنگ در جهان را دارند ، عبارتند از آلمان (۹ درصد) ، چین (۸ درصد) ، مالزی (۸ درصد) ، ژاپن (۷ درصد) و جمهوری کره (۶ درصد). کشورهایی که بیشترین میزان واردات زغال چوب در جهان را دارند ، عبارتند از : آلمان (۳۷٪) ، پاراگوئه (۱۲٪) ، نیجریه (۶٫۷٪) ، فرانسه (۶٫۳٪) ، بوسنی و هرزگوین (۵٫۳٪) ، اوکراین (۳٪) و اندونزی (۴٫۵٪).

زغال چوب به طور عمده در صنایع اوقات فراغت برای کباب کردن و رستوران ها و نیز اهداف صنعتی مانند ذوب می شود. چین واردات ۷۵ میلیون دلار زغال سنگ عمدتا از هند، میانمار، کلمبیا، اندونزی، تایلند و ساحل عاج است. تقاضای رو به رشد چین برای زغال چوب به علت تولید سیلیکون آن است که ۵۰ درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد.

زغال چوب در کوره زغال توسط دستگاه زغال ساز تولید و به بازار عرضه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *